Příběh OpenWise

Odpovědět na to, proč to děláme, se dá jedním slovem. Tím slovem je HRDOST. A od něj se odvíjí všechno ostatní. OpenWise jako firma vznikla v roce 2015. Na začátku byli tři lidi, kteří se shodli, že chtějí vytvořit něco, na co by mohli být hrdí. Hrdí na svou práci a na to, že ji dělají opravdu dobře, tak, aby klientovi opravdu pomohla. Hrdí na to, že mohou dělat s nejlepšími lidmi v oboru, lidsky i profesně. Hrdí na to, že ve světě, kde tolik lidí nadává na svého šéfa nebo nesmyslnost úkolů, vytvořili místo, kde věci dávají smysl. A když ne, prostě je změní tak, aby smysl dávaly.

Jak to vše začalo

OpenWise jsme založili v roce 2015. Od té doby se k nám přidalo mnoho nových kolegů, a jsme rádi, že jsou to lidé, se kterými sdílíme nejen stůl, ale i hodnoty a volný čas.

Jádrem toho, co děláme, je vývoj v Javě, produktový i na zakázku. Produkty vytváříme ve dvou řadách:

● opensource (řada „open“) – do světa svobodného software přispíváme integrační platformou OpenHub

● komerční (řada „wise“) – vlajkovou lodí je WisePorter, chytrý produktový katalog

Většina z nás prošla korporacemi. Nezatracujeme je, hodně nás to naučilo, ale ze všech sil se snažíme vyhnout se tomu, co v nich dobré není. Panuje tedy u nás na startupy ne úplně obvyklá disciplína a systém při práci na projektech, ale také naprostá svoboda v tom, co kdo může dělat a jak fungovat. S přesvědčením, že rozumní lidé se vždy dokážou domluvit, se k sobě chováme s respektem, otevřeností a snažíme se jeden druhému co nejvíc vyhovět. A asi i to je důvod, proč chodíme každý den do práce s lidmi, kteří jsou nám víc kamarádi než kolegové.

Naše hodnoty

  1. Respekt a svoboda

    OpenWise není firma, kde někdo někomu něco schvaluje nebo dovoluje. Máme stejný cíl, děláme na něm společně a spolu hledáme, jak. Neřešíme, odkud kdo pracuje, kolik si vezme volna a kdy.

    Co jsme slíbili klientům, musíme dodržet, a tým musí fungovat. Pak se dá domluvit cokoliv.

  2. Poctivé řemeslo

    Možná máme přísný filtr, ale když je někdo z OpenWise, je dobrý, a to, co dodáme, funguje. Stále se učíme, sledujeme novinky, zkoušíme nové technologie a přístupy, vyměňujeme si zkušenosti.

    I na projektech řízených klientem jsou naši lidi většinou v rolích architektů a inovátorů, těch, co vědí, jak na to.

  3. Samostatnost

    Řekneme si, co je potřeba, aby vzniklo, do kdy a plus mínus jak. Domluvíme se, co k tomu bude potřeba. Pak už je ale každý z nás sám zodpovědný za to, že najde cestu, jak to udělat co nejlíp a včas. Když narazí, kdokoliv mu samozřejmě rád pomůže, ale jinak jak to vymyslí, tak to bude. Jen tak člověk roste.

  4. Zvědavost

    Nikdo u nás není zaškatulkovaný navěky v jedné roli. Ptáme se, co chcete, a hledáme příležitost, jak byste se to mohli naučit a vyzkoušet si to. Někdo si chce zkusit vedení týmu, jiný dostat se od programování blíž k analýze a ke klientovi, jiný vyvíjet opensource. Proč ne ? Najdeme cestu a projekt, kde to půjde.

Podporujeme

Ve spolupráci s Centrem Narovinu sponzorujeme vybudování a provoz IT učebny v africké Keni.

Jako Dobří andělé pomáháme finančně podporovat rodiny dětí s onkologickým onemocněním.

Přispíváme Zdravotnímu klaunovi, aby mohl i nadále rozdávat radost tam, kde se jí nedostává.

OpenWise v číslech

7

let na trhu

40+

lidí

50+

milionů obrat

1

společný cíl

Citáty ze zákulisí

Do OpenWise jsem nastoupil před několika lety jako vývojář. Chtěl jsem se naučit Javu, ale do té doby jsem programoval jen v jiných jazycích. Začali jsme na vývoji interního produktu, pak přišel první projekt u klienta, po něm další. Dneska je pro mě Java jako druhá mateřština.

Mám ráda lidi ve firmě, jsou v pohodě. Ne se všemi se mám možnost vídat pravidelně, jsme na různých projektech. Těším se proto na firemní akce, že bude příležitost probrat, co je u koho nového.